Jak sfinansować zakup myjni parowej?
Jak sfinansować zakup myjni parowej?

Sposoby finansowania inwestycji w myjnię parową

Pamiętaj, że nawet jeżeli dysponujesz wystarczającą ilością gotówki, pozwalającą na sfinansowanie inwestycji, może się okazać, iż lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z leasingu, kredytu lub najmu długoterminowego. Oczywiście nie istnieje jedno najlepsze rozwiązanie i w zależności od etapu rozwoju firmy i jej możliwości finansowych, sposób finansowania będzie się różnił. Regułą jednak jest, że firmy istniejące dłużej na rynku będą wspomagały się leasingiem a firmy nie posiadające długiej historii będą próbowały wspomagać się dotacjami lub kredytem. Młode firmy coraz częściej korzystają też możliwości najmu długoterminowego, co pozwala na znaczące zmniejszenie ryzyka w przypadku niepowodzenia biznesu. W poniższym wpisie przedstawiamy szczegółowy opis różnych sposobów finansowania myjni parowych.

Leasing dla firm

Leasing jest formą finansowania, która co do zasady przewidziana jest dla firm posiadających już co najmniej roczną historię działalności. Oczywiście istnieją odstępstwa od tej reguły i zdarzają się przypadki, w których nawet nowo otwierane myjnie parowe finansują zakup sprzętu poprzez leasing, jednakże takie przypadki należy raczej zaliczyć do rzadkich. Największą grupą klientów korzystających z tej formy finansowania są firmy prowadzące działalność w innych branżach, które poszerzają zakres oferowanych przez siebie usług o usługi mobilnego mycia samochodów i mobile usługi czyszczenia.

Kredyt konsumencki

Zakup maszyn parowych poprzez kredyt sprawdza się w przypadku klientów, którzy nie mają długiej historii działalności gospodarczej, ale mają możliwość otrzymania kredytu jako osoba indywidualna. Odpowiednio zabezpieczony kredyt na osobę indywidualną jest częściej niż leasing pozytywnie rozpatrywany przez banki, trzeba jednak pamiętać, że ta forma finansowania jest droższa, a co za tym idzie, podwyższa ona koszty działalności myjni.

Dotacje unijne

Dotacje unijne to bardzo dobry sposób na sfinansowanie zakupu myjni parowej. Ze względu na to, iż otrzymanych pieniędzy nie musimy zwracać wiąże się to z ogromną korzyścią finansową. Trzeba jednak pamiętać, że o ile zakup samego sprzętu potrzebnego do otwarcia myjni parowej możemy sfinansować przy pomocy dotacji, samochodu, którym będziemy docierali do naszych klientów już nie. Niestety nie jest on kosztem kwalifikowanym i nie może być rozliczony przy pomocy dotacji. Wadą dotacji jest też to, że nie są one dostępne cały czas i nie w każdym regionie kraju. Często dostępne są tylko dla wybranych grup zawodowych. W związku z tym osoby planujące skorzystać z dotacji unijnych przy zakupie sprzętu parowego powinny dużo wcześniej rozpocząć proces planowania zakupu i poświęcić odpowiednią ilość czasu na znalezienie odpowiedniego programu.

Najem długoterminowy

Najem długoterminowy jest opcją pośrednią pomiędzy zakupem a wypożyczeniem sprzętu. Jeżeli biznes nam wyjdzie, pod koniec umowy najmu będziemy mieli możliwość wykupu sprzętu za symboliczną złotówkę. Jeżeli w którymś momencie z jakichkolwiek względów zdecydujemy się na przerwanie działalności sprzęt możemy zwrócić ponosząc jedynie koszty wypożyczenia. Jest to najbardziej elastyczna forma finansowania działalności i zdecydowanie sprawdzająca się w przypadku nowo otwieranych działalności. Dzięki licznym programom oferowanym przez dostawców sprzętu parowego forma ta staje się coraz bardziej popularnym sposobem na sfinansowanie inwestycji w myjnię parową.

Parowe czyszczenie tapicerki samochodowej - jak je przeprowadzić?

29.05.2024

Parowe czyszczenie tapicerki samochodowej - jak je przeprowadzić?

Czy parą można skutecznie czyścić tapicerkę samochodową? W jaki sposób 

Dowiedz się więcej
Mobilna myjnia parowa - potencjał biznesowy

22.05.2024

Mobilna myjnia parowa - potencjał biznesowy

Czy otwarcie mobilnej myjni parowej to dobry pomysł na biznes? Ile można zarobić na mobilnej myjni parowej? Czy ludzie chętnie...

Dowiedz się więcej
Własna myjnia parowa i konkurencja - jak się wyróżniać?

15.05.2024

Własna myjnia parowa i konkurencja - jak się wyróżniać?

Jak wyróżnić swoją myjnię parową wśród innych? Czy warto reklamować swoją myjnie parową? Jak być lepszym od...

Dowiedz się więcej