{* *}
Parowe czyszczenie paneli fotowoltaicznych
Parowe czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Parowe czyszczenie ma wiele zastosowań i może być stosowane na wielu powierzchniach. Nie ma żadnych przeciwskazań do wykorzystywania pary przy czyszczeniu paneli fotowoltaicznych.  Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po co? Aby czyszczenie było skuteczne i nie uszkodziło paneli fotowoltaicznych.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Najlepiej raz w roku, chyba że narażone są na duże zabrudzenia. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno być wykonane przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, czyli:

  • panele fotowoltaiczne nie są mokre lub wilgotne,
  • panele nie są narażone na bezpośrednie działalnie promieni słonecznych,
  • panele nie są zaśnieżone lub oblodzone.

Najlepiej zatem wybierz ciepły i pochmurny, ale nie deszczowy dzień. Unikaj czyszczenia paneli zimą i przy bardzo wysokich temperaturach.

Zawsze warto zwrócić też uwagę na wskazania producenta paneli fotowoltaicznych.

Nie czyść parą paneli fotowoltaicznych jeśli są gorące i nie używaj ostrych przedmiotów, a strumień pary kieruj na panele pod kątem, nigdy prostopadle.

Jak przygotować się do mycia parowego paneli fotowoltaicznych?
  1. Wybierz dzień ze sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
  2. Poznaj model paneli, żeby móc sprawdzić zalecenia producenta.
  3. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeśli czyścisz panele na wysokości. Odpowiednio się ubierz i zabezpiecz przed upadkiem.
  4. Przygotuj powierzchnię paneli. Usuń luźne zabrudzenia i liście, sprawdź czy panele nie są uszkodzone i upewnij się, że możesz wykonać czyszczenie.
  5. Przystąp do czyszczenia parą. Dostosuj temperaturę pary, najlepiej jeśli nie będzie wynosiła więcej niż 100 stopni Celcjusza. Strumień pary kieruj pod kątem.
  6. Po zakończeniu czyszczenia najlepiej spłucz panele wodą. To pozwoli na usunięcie luźnych zanieczyszczeń, które zostały oderwane od powierzchni, uniesione parą i opadły na panele.

Czyść powierzchnię równomiernie, nie skupiaj się za długo na jednym punkcie, bo to może prowadzić do uszkodzenia powierzchni. Jeśli ocenisz, że jakieś zabrudzenie wymaga dłuższego czyszczenia lepiej skorzystaj z pomocy miękkiej i wilgotnej szmatki, która mechanicznie może usunąć lub lepiej namoczyć zabrudzenie. Dlaczego? Pamiętaj, że to panele fotowoltaiczne, dużo łatwiej je uszkodzić, a naprawa jest kosztowna, dlatego jeśli masz wątpliwości pomóż sobie innym sposobem.

Czy myjnia Optima może być używana do czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Myjnia Optima sprawdzi się przy parowym czyszczeniu paneli fotowoltaicznych. Skutecznie usunie brud i kurz. Odświeży wygląd paneli fotowoltaicznych oraz całej instalacji, w tym także konstrukcji metalowych. 

Producent myjni Optima zadbał o stworzenie specjalnej końcówki, która znacząco ułatwia pracę.
Możliwość dostosowania temperatury mycia pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa i zminimalizuje ryzyko uszkodzenia paneli.
Wydajność urządzenia znacząco wpływa na komfort pracy i poprawia jej efektywność.

Co daje parowe czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne warto czyścić z kilku powodów.

Najważniejszym jest fakt, że mycie paneli pozwala utrzymać je w czystości, a przez to utrzymać stopień ich wydajności. Zanieczyszczenie mogą zmniejszać ilość światła słonecznego jakie dociera do paneli.

Po drugie mycie paneli wydłuża ich żywotność. Zabrudzenia mogą uszkadzać powierzchnię paneli.

Po trzecie umyte panele fotowoltaiczne lepiej wyglądają, zatem czyszczenie pomaga utrzymać estetyczny wygląd.

Podsumowanie

Mycie parowe jest najpopularniejszym i najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Bezpiecznym dla ich powierzchni także ze względu na brak konieczności używania detergentów. Myjnie parowe Optima idealnie sprawdzą się przy parowym czyszczeniu paneli fotowoltaicznych, a producent zadbał o specjalną końcówkę. Panele fotowoltaiczne warto czyścić co najmniej raz w roku, a podczas czyszczenia należy zadbać o bezpieczeństwo.

Parowe czyszczenie tapicerki samochodowej - jak je przeprowadzić?

29.05.2024

Parowe czyszczenie tapicerki samochodowej - jak je przeprowadzić?

Czy parą można skutecznie czyścić tapicerkę samochodową? W jaki sposób 

Dowiedz się więcej
Mobilna myjnia parowa - potencjał biznesowy

22.05.2024

Mobilna myjnia parowa - potencjał biznesowy

Czy otwarcie mobilnej myjni parowej to dobry pomysł na biznes? Ile można zarobić na mobilnej myjni parowej? Czy ludzie chętnie...

Dowiedz się więcej
Własna myjnia parowa i konkurencja - jak się wyróżniać?

15.05.2024

Własna myjnia parowa i konkurencja - jak się wyróżniać?

Jak wyróżnić swoją myjnię parową wśród innych? Czy warto reklamować swoją myjnie parową? Jak być lepszym od...

Dowiedz się więcej